Anemia niedokrwistość podczas ciąży

Anemia nazywana często niedokrwistością to stan, który powodowany jest u kobiet w ciąży przez niedobór żelaza. W efekcie tego dochodzi do zmniejszenia ilości krwinek czerwonych. Poszukując przyczyn wystąpienia anemii podczas ciąży należy spojrzeć na sprawę bardzo szeroko, ponieważ powodowana ona może być między innymi utratą krwi, poprzez upośledzenie procesu wytwarzania erytrocytów czy też z powodu skrócenia życia erytrocytów. Niedokrwistość podczas cięży występuje dość często, bo według statystyk dosięga ona aż 40% kobiet ciężarnych. Dodatkowo warto zauważyć, że u kobiet ciężarnych dochodzi do zwiększenia objętości krwi a także do jej rozcieńczenia, przez co z założenia dochodzi do momentu, w którym u kobiet takich czerwonych krwinek jest mniej. O prawdziwej anemii w ciąży mówić można wówczas gdy poziom hemoglobiny spada poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że nieleczona anemia może skończyć się słabym rozwojem płodu a także niedotlenieniem czy innymi zaburzeniami rozwoju płodu. W skrajnych przypadkach w pierwszym trymestrze ciąży może ona spowodować zaburzenia w implantacji zarodka, co w konsekwencji skończyć może się nawet poronieniem. Anemia występująca w drugim trymestrze ciąży może doprowadzić do powstania u dziecka wad wrodzonych, z kolei w trzecim trymestrze do przedwczesnego porodu. Anemia często występuje w przypadku ciąży mnogich.

Wyniki swoje kobiety w ciąży mogą poprawić na wiele sposobów. Po pierwsze powinny zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Kolejna sprawa to zmiana swojej diety, do której powinno wprowadzić się wiele produktów bogatych w żelazo. Należy jeść sporo czerwonego mięsa, a także wątróbki nie zapominając o rybach, jajach, twarogu, orzechach, mleku, szpinaku czy krewetkach.

Wśród najpopularniejszy objawów anemii w ciąży wymienić można łatwe męczenie się, osłabienie, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją oraz zawroty głowy. Jeśli w trakcie ciąży odnotujesz występowanie tego typu objawów, to nie trać czasu, ale jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, który pomoże Ci w podjęciu odpowiednich kroków mających na celu wyleczenie anemii ciążowej.

You may also like...