Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Rozważania na temat cukrzycy ciążowej zacząć chcemy od dobrej dla Ciebie wiadomości. Otóż okazuje się, że nie jest ona wcale jakoś wyjątkowo powszechna, a według statystyk występuje zaledwie u 3% kobiet w ciąży przy czym jej objawy całkowicie ustępują po porodzie. Gorszą, a w zasadzie złą wiadomością dotyczącą cukrzycy w ciąży jest to, że w chwili jej zdiagnozowania nastawić trzeba się na regularne badania kontrolujące poziom cukru we krwi, bowiem schorzenie to może być niebezpieczne dla malucha znajdującego się w brzuchu chorej na cukrzycę ciążową. Dodatkowo trzeba zauważyć, że w czasie porodu u kobiety z cukrzycą ciążową konieczna jest obecność neonatologa, który odpowiedzialny będzie za przeprowadzenie badania schorzeń wrodzonych u noworodka.

Jak już wiesz na podstawie naszego wcześniejszego tekstu cukrzyca ciążowa występuje u kobiet na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej i w efekcie nietolerancji węglowodanów. Szczegóły poznasz we wcześniejszym wpisie, tutaj tylko krótko chcemy przekazać Ci informacje o podstawowych symptomach, które wskazywać mogą na początek choroby:

 

  • nadmierne pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • infekcje pęcherza, pach i skóry,
  • zmęczenie i mdłości,
  • zaburzenia widzenia.

Dzięki rutynowym badaniom, na które wysyłana jest każda kobieta w ciąży cukrzycę ciążową wykryć można i łatwo i wcześnie, trzeba jednak pamiętać, aby lekarzowi prowadzącemu ciążę jak najszybciej przekazywać informacje o jakichkolwiek symptomach sugerujących, że coś może być nie tak. Pamiętaj, im wcześniej zaczniecie działać tym lepiej i dla Ciebie i dla dziecka.

You may also like...