Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Rozważania na temat cukrzycy ciążowej zacząć chcemy od dobrej dla Ciebie wiadomości. Otóż okazuje się, że nie jest ona wcale jakoś wyjątkowo powszechna, a według statystyk występuje zaledwie u 3% kobiet w ciąży przy czym jej objawy całkowicie ustępują po porodzie. Gorszą, a w zasadzie złą wiadomością dotyczącą cukrzycy w ciąży jest to, że w chwili jej zdiagnozowania nastawić trzeba się na regularne badania kontrolujące poziom cukru we krwi, bowiem schorzenie to może być niebezpieczne dla malucha znajdującego się w brzuchu chorej na cukrzycę ciążową. Dodatkowo trzeba zauważyć, że w czasie porodu u kobiety z cukrzycą ciążową konieczna jest obecność neonatologa, który odpowiedzialny będzie za przeprowadzenie badania schorzeń wrodzonych u noworodka.

Jak już wiesz na podstawie naszego wcześniejszego tekstu cukrzyca ciążowa występuje u kobiet na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej i w efekcie nietolerancji węglowodanów. Szczegóły poznasz we wcześniejszym wpisie, tutaj tylko krótko chcemy przekazać Ci informacje o podstawowych symptomach, które wskazywać mogą na początek choroby:

 

  • nadmierne pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • infekcje pęcherza, pach i skóry,
  • zmęczenie i mdłości,
  • zaburzenia widzenia.

Dzięki rutynowym badaniom, na które wysyłana jest każda kobieta w ciąży cukrzycę ciążową wykryć można i łatwo i wcześnie, trzeba jednak pamiętać, aby lekarzowi prowadzącemu ciążę jak najszybciej przekazywać informacje o jakichkolwiek symptomach sugerujących, że coś może być nie tak. Pamiętaj, im wcześniej zaczniecie działać tym lepiej i dla Ciebie i dla dziecka.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *