Jak nie dopuścić do pojawienia się rozstępów?

Dziś chcemy pomówić o problemie, który pojawia się u blisko 50% kobiet w ciąży, a mianowicie o rozstępach pojawiających się u ciężarnych. Rozstępy tego typu to przeważnie prążkowane linie pojawiające się na brzuchu, które występują na skutek nadmiernie naciągającej się w tym rejonie skóry. Oprócz brzucha na rozstępy w ciąży narażone są rejony piersi, ud i pośladków. Dodatkowo do pojawiania się tego typu rozstępów w ciąży przyczyniają się zmiany w gospodarce hormonalnej u kobiety, a także zatrzymująca się w organizmie nadmierna ilość wody.

Rozstępy w zdecydowanej większości pojawiają się u tych ciężarnych, które przed zajściem w ciążę prowadziły siedzący tryb życia i nie za bardzo dbały o swoją dietę. Fakty są również takie, że skłonność do pojawienia się rozstępów jest dziedziczna.

Jeśli nie chcesz dopuścić do pojawienia się rozstępów w ciąży koniecznie musisz kontrolować masę swojego ciała. Musisz pamiętać o tym, że nadmierny i zbyt szybki przyrost masy ciała spowoduje rozciągnięcie Twojej skóry, na której pojawią się rozstępy. Zapamiętaj sobie, że w ciąży powinno się przytyć optymalnie około 15kg. Planując ciążę możesz dodatkowo pomyśleć o odpowiednim zbilansowaniu swojej diety, do której wprowadzić powinno się produkty bogate w cynk. Przykładami jedzenia, które możesz spożywać są: ser żółty, kasza gryczana, dynia, groch, podroby, mięso oraz wszystkie odmiany orzechów. Pamiętaj, że cynk zapobiega pojawianiu się rozstępów, a to dlatego, że znacząco przyspiesza on syntezę kolagenu.

Dodatkowo zapobiegając rozstępom w ciąży musisz pamiętać o wykonywaniu codziennego masażu. Tutaj wykorzystać możesz szorstką gąbkę, którą śmiało możesz masować kolejne rejony swojego ciała narażone na pojawienie się rozstępów. Pamiętaj przy tym, aby brzuch masować dość delikatnie dbając o to, by nie drażnić znajdującego się w nim dziecka.

Ciekawym rozwiązaniem polecanym mamom walczącym z rozstępami jest również branie naprzemiennie zimnego i ciepłego prysznica. Uważaj jednak, aby nie wykorzystywać przy tym zbyt gorącej wody, która może wywołać skurcze.

Z pewnością słyszałaś o balsamach przeciwko rozstępom. Śmiało możesz z nich korzystać wklepując je w swoją skórę po masażach i po prysznicu. Wybieraj zawsze te preparaty, które bezpieczne są dla kobiet w ciąży. Dodatkowo dużą renomą cieszą się tutaj tradycyjne oliwki dla niemowląt, które dodają kobiecej skórze elastyczności i świetnie ją nawilżają.

Ważne jest codzienne wykonywanie masażu. Do tego celu można użyć szorstkiej gąbki i masować nią partie narażone na rozstępy. Brzuch należy masować nieco delikatniej, aby nie drażnić dzidziusia. Dobre efekty daje również naprzemienny prysznic, raz zimną raz ciepłą wodą. Pamiętaj, aby woda nie była za gorąca, ponieważ może to wywołać skurcze.

You may also like...