Najpopularniejsze rodzaje pizzy

Mimo iż pizza kojarzona jest przede wszystkim z kuchnią włoską, jako że dziś tworzy się ją na całym świecie, doczekała się ona wielu swoich odmian. Każde państwo stara się ją dopasować do gustów kulinarnych swoich mieszkańców. W ten właśnie sposób włoski placek doczekał się swoich niesamowitych wersji, które dziś bez trudu można zamówić w dosłownie każdej pizzerii.

Najpopularniejsza i najczęściej występująca we włoskich czy nawet polskich restauracjach jest oczywiście wersja neapolitańska. Prosta, klasyczna i do tego bardzo smaczna. Charakterystyczny wygląd zapewniają jej składniki występujące w barwach narodowych Włoch. Biel to ser, czerwień to pomidory, a zieleń to zioła (bazylia i oregano). Pizza neapolitańska stała się wręcz wizytówką samych Włoch. Wykonuje się ją ze specjalnej odmiany pomidorów, sera z mleka krowiego oraz listków świeżej bazylii. Bardzo często też przygotowany w ten sposób placek skrapia się obficie oliwą z oliwek. Może być to również oliwa smakowa – np. z dodatkiem czosnku.

Równie popularne jedzenie we Włoszech to pizza Bianca, nie do końca znana w naszym kraju. Nazywana jest również pizzą białą ze względu na swój jasny kolor. Plackowi zapewnia go dodatek specjalnego sosu, przeważnie tworzonego z naturalnego mleka, który zastępuje zwykłą maź pomidorową. Warto też wspomnieć, że Bianca jest również określeniem dla rzymskiego dania – pieczonego chlebka uzupełnionego oliwą z oliwek oraz solą. Czasami też do białej pizzy dodaje się niewielką ilość świeżych listków rozmarynu. Smakuje ona zupełnie inaczej od typowej neapolitańskiej pizzy, ale mimo wszystko w Polsce trudno ją gdziekolwiek zamówić – być może kiedyś zacznie się to zmieniać.

Oczywiście dziś pizza z restauracji Salsa w Lublinie może składać się z zupełnie dowolnych składników. Niektórzy dodają do niej nawet owoce morza, parówki, jajko czy kiełbasę. Polskie restauracje tworzą swoje własne wersje tego dania. Zawsze też pozwalają klientom na samodzielnie skomponowanie wszystkich składników, w ten sposób idealnie trafiając w ich gust.

You may also like...