Pierwsze objawy ciąży

Wiele kobiet często zastanawia się nad tym jakie są pierwsze objawy ciąży. W temacie tym krąży wiele plotek wiele informacji. Fakty są takie, że bardzo często pierwsze objawy ciąży są bardzo subtelne i trudno je zauważyć, przez co większość kobiet mówi, że zwyczajnie ich nie miało. Prawda jest jednak taka, że coś tam w tym kobiecym organizmie się zmienia, jak chociażby temperatura ciała, która po zapłodnieniu lekko wzrasta. Pamiętać trzeba jednak o tym, że stan podgorączkowy nie jest gwarancją tego, że jest się w ciąży. Kolejna sprawa to zmiany w piersiach, które już kilka dni po zapłodnieniu stają się nieco bardziej wrażliwe na bodźcie i są lekko powiększone. Jednak i tutaj, podobnie z resztą jak w przypadku rozpulchnienia szyjki macicy, wcale nie musi to być sygnał zajścia w ciążę, a na przykład zbliżającego się okresu.

Jeśli chodzi o kwestię zagnieżdżenia się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, to może po tym pojawić się delikatny ból w podbrzuszu oraz plamienie nazywane implantacyjnym, ono często mylone jest przez ciężarne z wcześniejszą miesiączką. Jeśli już przy miesiączce i krwawieniu jesteśmy, to warto zauważyć, że brak krwawienia miesięcznego jest pierwszym i ewidentnym objawem ciąży. I tu jednak mogło dość do różnych perturbacji, w efekcie których okres kobiety został zatrzymany lub rozregulowany, a wcale nie jest ona w ciąży. A zdarza się też tak, że kobieta jest w ciąży, a mimo to przez pierwsze cztery miesiące cyklicznie krwawi. Jednym słowem nic pewnego.

Silniejsze objawy ciąży pojawiają się jakoś po upływie czwartego tygodnia od chwili zapłodnienia. Wtedy u kobiet pojawiają się nudności, wymioty czy zgaga. Kwestie te, zwłaszcza wymioty, sprawiają, że w pierwszym trymestrze ciąży kobiety często tracą kilogramy na wadze.

W dalszym etapie ciąży pojawiają się kolejne jej objawy takie jak parcie na pęcherz zmuszające do częstych wizyt w toalecie. Pojawia się też senność i łatwiejsze męczenie się, a także bardziej intensywne odczuwanie smaków i zapachów, spośród których część dla kobiety w ciąży może być drażniąca, jak na przykład zapach papierosów.

Każda kobieta ciążę przeżywa inaczej i każdy kobiecy organizm inaczej na nią reaguje. Objawy ciąży takie jak zwiększony apetyt czy zmienne nastroje mogą się więc pojawiać, ale wcale nie muszą. Każda z kobiet powinna ciążę przeżyć po swojemu.

You may also like...