Potencjalnie groźna cukrzyca podczas ciąży

W czasie ciąży kobiety często mierzyć muszą się z różnego rodzaju chorobami, jedną z nich jest cukrzyca ciążowa, która to jest po prostu nietolerancją węglowodanów przez ciężarną, która przed zajściem w ciążę ze sprawą tą nie miała żądnego problemu. Cukrzyca podczas ciąży pojawia się w efekcie tego, że organizm kobiety w ciąży ma odmienną gospodarkę hormonalną, a do tego zachodzą w nim szybkie zmiany. Z reguły cukrzyca ciążowa nie jest groźna i pojawia się u sporej części kobiet, aczkolwiek zdecydowanie regularniej pojawia się ona u kobiet, które mają nadwagę.

Jeśli cukrzyca ciążowa nie jest odpowiednio leczona, to może mieć jednak negatywny wpływ na problemy z rozwojem płodu. Często w jej efekcie dochodzi do przerostu mięśnia sercowego u dzidziusia, co rzecz jasna przekłada się na problemy w dalszym życiu maluszka. Dodatkowo w efekcie tego dojść może nawet do poronienia czy też przedwczesnego porodu. Dzięki Bogu przy odpowiednim leczeniu cukrzycy ciążowej uniknąć można jakichkolwiek wpływów na dziecko. Trzeba też pamiętać, że po porodzie cukrzyca w zdecydowanej ilości przypadków po prostu samoistnie przechodzi.

Warto zauważyć, że prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej zwiększa się wraz z ilością przebytych ciąż. Jej prawdopodobieństwo zwiększa się również wraz z wiekiem kobiety ciężarnej, na przykład po 35 roku życia występuje ona o wiele częściej, niż wcześniej. Podobnie z resztą jest tutaj w nadciśnieniem.

Ciekawą sprawą jest to, że może dojść do sytuacji, w której w pierwszej ciąży kobieta będzie miała cukrzycę ciążową, a w drugiej jej nie będzie, nawet pomimo upływające czasu i starzenia się. Nie zmienia to jednak faktu, że w czasie każdej ciąży powinno się wykonać badania mające na celu sprawdzenie czy kobieta ma ten problem. Pamiętajcie, kontrola i mądre badania sprawiają, że pomimo cukrzycy ciążowej śmiało powiększać można swoją rodzinę!

You may also like...