Seks w ciąży

Po naszym świecie krąży wiele zabobonów, którym nie można się poddawać. Popularny jest między innymi ten, który mówi o tym, że seks w ciąży zaszkodzić może dziecku, w który wierzy wiele par. I dziś chcemy na ten temat napisać, aby zwiększyć świadomość naszych czytelników.

Otóż nie ma nic bardziej mylnego, jeśli ciążą nie jest zagrożona i nie ma żadnych przeciwwskazań zasugerowanych przez lekarza, to seks i współżycie w ciąży jest całkowicie normalne. Wymienić można zaledwie kilka przypadków, w których pary powstrzymywać powinny się przed seksem. Mowa tu o parach, które wcześniej przeżywały poronienia, które są w ciąży mnogiej lub w przypadku kobiet, u których łożysko położone jest nieprawidłowo.

Musisz wiedzieć, że dziecko jest oddzielone od świata wieloma warstwami. Mowa tu o płynie owodnionym, błonie płodowej, jamie macicy. Jak widać, jest to wyjątkowo dobra ochrona, dzięki której dziecku nie może stać się nic złego w chwili, w której jego rodzice współżyją. Dodatkowo musisz pamiętać, że jest jeszcze jedna forma ochrony, którą jest szyjka macicy chroniona przez zatykający ją czop śluzowy, przez co do środowiska płodu nie mają prawa dostać się jakiekolwiek chorobotwórcze drobnoustroje.

Warto też wiedzieć, że sam seks w ciąży przyjemny może być również dla dziecka, które na skutek skurczów macicy odczuwa coś na kształt bujania i łaskotania.

Jeśli chodzi o kwestię współżycia w ciąży, to o dziwo spore obawy przed tym mają mężczyźni. Mężczyźni często unikają seksu bojąc się o zdrowie kobiety i dziecka. Trzeba więc z nimi rozmawiać i wyjaśniać im jak mają się sprawy, aby wiedzieli, że nie ma w tym nic złego. Pomocne mogą być tutaj konsultacje z ginekologiem, który fachowo wytłumaczy mężczyźnie, że nie ma się czego bać, a powinien wręcz cieszyć się stosunkami z kobietą ciężarną. Do niczego nie można go jednak zmuszać.

Skoro mowa o seksie, to trzeba też wspomnieć o ochocie na współżycie. Nie ma się co oszukiwać, większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży nie czuje potrzeby na stosunek, odczuwają one nudności, wymotują i przyzwyczajają się do nowego stanu, dlatego też w tym okresie pary rzadziej uprawiają seks. Lepiej jest w kolejnych trymestrach, kiedy to libido kobiety rośnie. Wtedy też ciało kobiety jest lepiej ukrwione i w czasie stosunku doznaje on jeszcze lepszych przeżyć.

W ostatnich tygodniach ciąży kobieta będąc obolałą może nie mieć ochoty na współżycie, jednak nie ma przy tym reguły. Warto jednak pamiętać, że seks często bywa znakomitym i skutecznym środkiem wywołujących opóźniający się poród!

You may also like...