Szkoła rodzenia

Coraz więcej osób świadomych jest tego, że do szkoły rodzenia warto się zapisać. Powodów do tego jest bardzo dużo, a te najbardziej oczywiste to te, że świetnie przygotowuje ona do porodu i opieki nad dzieckiem zarówno przyszłą mamę, jak i przyszłego tatę. W naszej opinii uczestnictwo w szkole rodzenia sprawia, że rodzice wiedzą jak zachować się w trakcie rozpoczynającego się porodu, zdają sobie sprawę z tego co dzieje się wówczas z ciałem kobiety i wiedzą co robić, gdy trafią już na porodówkę. Dodatkowo warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia dla przyszłych rodziców z uwagi na możliwość nauczenia się sposobów radzenia sobie z bólem, łagodzenia go. Dodatkowo nauczyć można się różnorodnych ćwiczeń, które pomogą przetrwać ciążę przynosząc ulgę zmęczonemu ciału kobiety w ciąży. To, wraz z możliwością nauczenia się tego jak kąpać, nosić i dbać o maleństwo sprawia, że chyba i Ty wiesz już, że do szkoły rodzenia po prostu trzeba się udać.

Zajęcia w szkole rodzenia prowadzone są przez ginekologów oraz przez położone, które pomagają kobietom dobrze przygotować się do porodu gwarantując im bezpieczeństwo i wiarę we własne siły. W czasie pierwszych zajęć w szkole rodzenia kobieta dowiaduje się o zmianach fizjologicznych, które zachodzą w ciele ciężarnej. Dodatkowo po tych zajęciach kobiety lepiej znają swoje ciało i wiedzą jak o nie dbać, jak je badać i jak diagnozować ewentualne dolegliwości w ciąży. Zajęcia w szkole rodzenia zwiększają również świadomość kobiet w temacie porodu, jego przebiegu i sposobów na to, aby ból w czasie porodu minimalizować. Dodatkowo z ciekawostek poznać można prawa pacjentki, informacje o lekach, które dostać można na porodówce, a także kwestie związane z formalnościami połączonymi z narodzinami dziecka.

Niezwykle ważnym elementem zajęć w szkole rodzenia są ćwiczenia oddechowe, dzięki którym panować można nad swoim organizmem. Istotne są też ćwiczenia rozciągające mięśnie krocza i macicy, a także te pozwalające na relaksację, wzmocnienie kręgosłupa i mięśni Kegla.

Na szkole rodzenia omawiane są oczywiście także kwestie związane z noworodkiem, przybliżane są sprawy związane z oceną w skali Apgar, ze szczepionkami czy badaniami przesiewowymi. Ciekawe są zajęcia praktyczne pokazujące jak przewijać maluszka, jak pielęgnować jego ciało, pępek, skórę czy głowę zwalczając między innymi ciemieniuchę.

Nie można też zapomnieć o kwestiach związanych z karmieniem piersią, które na porządnej szkole rodzenia również są omawiane po to, aby przekonać mamy do tego, by zdecydowały się na właśnie taką formę karmienia swojego dziecka.

Prawda jest jednak taka, że na szkole rodzenia nauczyć można się o wiele więcej, również w kwestiach związanych z psychiką i mentalnym przygotowaniem się na dziecko.

You may also like...