Jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka

Ciemieniucha to nieestetyczne łuski powstające na główce niemowląt. Mimo, że wzbudzają niepokój rodziców, na szczęście nie są zagrożeniem i nie sprawiają dyskomfortu. Podpowiemy, jak wyleczyć ciemieniuchę w bezpieczny i szybki sposób.

Objawem ciemieniuchy jest intensywnie złuszczający się naskórek w okolicach ciemiączka. Początkowo jest barwy jasnej i wygląda jak tłusty łupież. Z upływem czasu żółknie i może tworzyć skorupkę na główce dziecka. Czasami zmiany rozprzestrzeniają się także na inne obszary np. nos lub okolice brwi.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy nie są do końca poznane, jednak większość specjalistów jest zdania, że zmiany powodowane są przez hormony matki krążące w organizmie dziecka. Możliwe także, że ciemieniucha wynika z niedojrzałości gruczołów łojowych, które produkują łój w nadmiernych ilościach. Wiadomo na pewno, że problem nie jest spowodowany brakiem odpowiedniej higieny i nie można mu skutecznie zapobiegać.

Zmiany pojawiają się najczęściej u dzieci do szóstego tygodnia życia, chociaż czasami ciemieniuchę można zaobserwować nawet u 2-3 latków. Największe nasilenie objawów przypada na miesiące letnie, kiedy aktywność gruczołów łojowych jest większa.

Czasami problem znika samoistnie po kilku tygodniach, jednak nie zawsze tak jest. Na szczęście znane są bezpieczne sposoby na ciemieniuchę, które pomagają pozbyć się łusek, opisał je tutaj Zbyszek – klik.

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby. Najbardziej popularnym jest smarowanie główki oliwką tak, aby dobrze natłuścić łuski. Dzięki temu zabiegowi skorupka łatwo schodzi przy pomocy miękkiej szczotki. Oczywiście nie wolno trzeć główki, ani usuwać łusek na siłę, co pogorszy stan skóry. Po zabiegu myjemy włoski dziecka i delikatnie osuszamy czystym ręcznikiem.

Inną skuteczną metodą jest stosowanie peelingów z namoczonych płatków owsianych lub otrębów pszennych. Taka papka skutecznie rozmiękcza łuski i delikatnie ściera zrogowaciały naskórek, jednak zabieg trzeba wykonywać ostrożnie, aby nie podrażnić skóry malucha.