Czy warto kupić dywan do pokoju dziecięcego?

Czy warto kupić dywan do pokoju dziecięcego?

Urządzając pokój dla swojej pociechy, rodzice często zastanawiają się nad zakupem dywanu. Czy ten będzie praktycznym, zwiększającym komfort malucha gadżetem, czy wręcz przeciwnie – zbędnym, utrudniającym utrzymanie porządku elementem wystroju? Czy warto kupić dywanik dla dziecka?

Dywan do pokoju dziecięcego – czy to dobry pomysł?

Dywan to jeden z najchętniej wykorzystywanych dodatków wnętrzarskich. Dodaje pomieszczeniu przytulności i zwiększa jego walory estetyczne. W pokoju dziecka pełni jednak jeszcze dodatkową rolę: zwiększa bezpieczeństwo malucha, który większość czasu spędza na ziemi, czołgając się, raczkując czy bawiąc. Dywan zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się (https://mlodytata.pl/rodzina/porady/jaki-dywan-do-pokoju-dzieciecego/), a w razie upadku działa jako amortyzacja. Powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju, jeśli ten ma być zaprojektowany z myślą o maluchu – dziecko bawiąc się na ziemi, nie będzie stykało się z zimną podłogą, a jeśli zdarzy mu się przewrócić, nie zrobi sobie krzywdy. Raczkowanie, turlanie się czy pierwsze kroki na dywanie będą łatwiejsze i przyjemniejsze.
Wielu rodziców martwi się, że dywan będzie siedliskiem kurzu i utrudni utrzymanie porządku w pokoju – wystarczy jednak wybrać odpowiedni model, żeby nie zbierał zanieczyszczeń i był łatwy w czyszczeniu.

Jak wybrać dywan do pokoju dziecięcego?

Jaki dywan dla dziecka? Kupując dywanik z myślą o najmłodszych, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim dywan powinien być miękki i przyjemny w dotyku – pamiętajmy, że dziecko będzie się po nim czołgać i turlać, więc lepiej, żeby nie miało kontaktu z szorstkimi, mogącymi wywołać zranienia tkaninami. Po drugie, lepiej wybrać dywan z krótkim włosiem i zwrócić uwagę na jego solidne umocowanie. Gubiące się nitki mogą zostać połknięte przez niemowlę, co stwarza poważne niebezpieczeństwo dla dziecko. Długie włosie niepotrzebnie gromadzi kurz, a ponadto utrudnia zabawę. Inna kwestia to rozmiar dywanika – ten powinien być na tyle duży, by dziecko swobodnie mogło rozłożyć na nim zabawki czy książeczki oraz zaprosić do wspólnego spędzania czasu rodzeństwo czy kolegów.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *