Warto wiedzieć. Co na odparzenia skóry niemowląt?

Pieluszkowe zapalenie skóry powstaje zwykle w efekcie zbyt długiego kontaktu skóry niemowlęcia z wilgocią i innymi substancjami drażniącymi, które wytwarza mocz, kał oraz inne naturalne wydzieliny organizmu.

To oczywiście efekt stosowania dobrych jakościowo pieluszek jednorazowych. Dzieci nie płaczą, więc opiekunowie zbyt długo nie zmieniają im pieluch. To oczywiście powoduje odparzenia skóry niemowląt, a nawet w skrajnych przypadkach pieluszkowe zapalenie skóry.

Oczywiście nikt nie chce dopuścić do takiej sytuacji, ale co zrobić kiedy już do tego dojdzie? Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? No właśnie wielu przerażonych rodziców zadaje sobie to pytanie: co na odparzenia pieluszkowe?

Najważniejsze jest oczywiście zapobieganie. Pieluszkowe zapalenie skóry naszych pociech to najczęściej efekt właśnie takich drobnych zaniedbań. A wystarczy naprawdę niewiele. Codzienne smarowanie pupy niemowlaka i okolic krocza dobrymi kosmetykami dostępnymi na rynku powinno wystarczyć. Najważniejsze to częste przewijanie, smarowanie pośladków dziecka – to powinno w dużej mierze ograniczyć ryzyko zachorowania na pieluszkowe zapalenie skóry.

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry? To proste. Można to stwierdzić, gdy na pupie dziecka pojawią się zaczerwienienia, które zlekceważone mogą grozić nadkażeniem bakteriami. Wówczas pupka niemowlęcia nabiera czerwonawego koloru. Z licznych odparzeń może sączyć się przezroczysty płyn, powstają też widoczne pęcherzyki lub krostki.I co wtedy robić, co na odparzenia pieluszkowe? Właśnie, jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Kiedy mamy już do czynienia z łagodną formą taką jak pieluszkowe zapalenie skóry nie musimy od razu wpadać w panikę. Wystarczą proste zabiegi higieniczne takie jak czyli mycie pośladków i krocza przy każdej zmianie pieluszki czystą wodą, dokładne osuszanie skóry, wietrzenie pupy i smarowanie jej kremami łagodzącymi odparzenia. Takie elementarne zabiegi spowodują, że zmiany skórne mijają już po kilku dniach.

Pieluszkowe zapalenie skóry ma zwykle kilka przyczyn. To najczęściej zmiana diety – wprowadzenie do codziennego menu jakiegoś zupełnie nowego składnika. Na przykład nowego słoiczka z obiadkiem. Kolejna ważną przyczyną może być ząbkowanie, choroba (zwłaszcza kiedy maluszek musi przyjmować antybiotyk), czy infekcja układu moczowego.

Pieluszkowe zapalenie skóry wywoływane jest często również przez warunki pogodowe. Gorące i suche lata są często powodem, schorzeń takich jak pieluszkowe zapalenie skóry. Oczywiście nie ma żadnego powodu do paniki, bo w istocie rodzice mogą łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie: co na odparzenia pieluszkowe? Wystarczy w aptece kupić dobre mydełko przeznaczone do leczenia i już można próbować w praktyce odpowiedzieć sobie na pytanie jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry dziecka. Więcej sposobów znajdziesz na tym blogu: https://zbygniew.pl/zdrowie/leczniczo/z-taka-wiedza-na-100-poradzisz-sobie-z-pieluszkowym-zapaleniem-skory/.

Jeśli odparzenie pieluszkowe jest bardzo silne i towarzyszą mu liczne nadżerki, to do wody można i należy dodawać tzw. kalię, która ma działanie dezynfekcyjne. Kalia to roślina o pięknych kwiatach, która ma również bardzo silne i zbawienne dla dzieci właściwości dezynfekujące.

You may also like...