Wszystko o ciąży
- 651 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 1 czerwca 2020
- Ciąża i poród
Cykl miesiączkowy.
Hormony organizmu i macicy współpracują ze sobą przy regularnym krwawieniu i tworzą cykl. Okres ten jest liczony od pierwszego dnia krwawienia do pierwszego dnia krwawienia następnej miesiączki, a długość wynosi zwykle od 21 do 35 dni. Czas od owulacji do rozpoczęcia miesiączki wynosi zwykle około 14 dni, natomiast czas po owulacji różni się bardziej w zależności od kobiety. Możesz skonfigurować formularz do obliczania własnego cyklu. Miesiączka zwykle trwa od trzech do siedmiu dni.
Kiedy zajdzie w ciążę?
Tylko podczas owulacji można zajść w ciążę. Komórki płciowe kobiety i mężczyzny mają różne czasy życia. Komórka jajowa kobiety jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny, podczas gdy męskie plemniki mogą żyć do 96 godzin (5 dni) w pochwie lub szyjce macicy w małych kieszeniach. Dlatego możliwość zajścia w ciążę rozciąga się na kilka dni – zarówno przed, podczas, jak i po owulacji.
Ważne jest, aby wiedzieć, że występują przypadkowe owulacje i że w związku z tym nie można stosować wyliczeń okresowych jako metody antykoncepcji. Zwykle jedno jajko oddziela co drugi cykl od każdego jajnika. To jest wytłumaczenie, że ktoś może odczuwać lekką bolesność lub mrowienie po przemiennej stronie brzucha podczas owulacji. Niektóre mogą mieć niewielkie krwawienie, które może być postrzegane jako czerwonawy lub brązowawy kolor, które pojawia się w środku cyklu. Płyn zmienia się nieznacznie i zwykle staje się nieco bardziej podobny do żelu.
Termin.
Ciąża trwa około 40 tygodni lub około 280 dni, licząc od pierwszego dnia ostatniego okresu miesiączkowego, nawet jeśli jest to owulacja po zajściu w ciążę. Podczas pierwszej konsultacji z położną lub lekarzem otrzymasz wstępny termin, liczony od pierwszego dnia ostatniego okresu. Uważa się, że kobiety, które rodzą w ciągu trzech tygodni przed terminem i dwa tygodnie po terminie, rodziły w terminie.
Ultradźwięk.
Ciężarnym oferuje się badanie ultrasonograficzne podczas 17–19 tygodnia ciąży, a następnie termin ten jest określany ponownie, a dokładniej na podstawie pomiarów płodu. Czas badania ultrasonograficznego w ciąży oblicza się od pierwszego dnia ostatniego okresu.
Częste dolegliwości podczas ciąży.
Ciąża jest stanem normalnym, a nie stanem chorobowym, a na początku większość jest zdrowa i w dobrej formie przez cały okres ciąży. Jednak niektórzy mogą mieć problemy.
Podczas ciąży wiele dzieje się z twoim ciałem. Bycie w ciąży, oczekiwanie na poród i narodziny dziecka ma coś wspólnego z życiem emocjonalnym. Wiele kobiet w ciąży doświadcza również dolegliwości fizycznych, w większości normalnych i nieszkodliwych, związanych ze zmianami hormonalnymi, przybieraniem na wadze i przygotowaniem organizmu na nadchodzący poród.
Zmęczenie przez pierwsze trzy miesiące (pierwszy trymestr) jest normalne, niektórym jest również trochę mdło rano w tym okresie. Zwykle samopoczucie poprawia się w drugim trymestrze ciąży. Ostatnia część ciąży może znów być nieco bardziej zmęczona.
Różni się to, w jaki sposób kobiety doświadczają zmian w ciele, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, oraz czy powodują one problemy. Czasami skargi są niewielkie i trzeba z nimi żyć. W innych przypadkach może być potrzebna pomoc.
Jeśli twoje dolegliwości staną się problemami, powinnaś porozmawiać o tym z ginekologiem w celu przeprowadzenia kontroli ciążowej.
Należy wziąć pod uwagę.
Możesz żyć prawie tak samo jak wcześniej, gdy jesteś w ciąży, ale należy wziąć pod uwagę dodatkowe względy, ponieważ masz małe dziecko w brzuchu, które ma uzyskać najlepsze możliwe warunki. Najważniejszą rzeczą, którą musisz teraz wziąć pod uwagę, jest to, żeby nie palić ani nie używać żadnych środków odurzających i alkoholu przez cały okres ciąży. Jedz regularne zdrowe jedzenie, ćwicz i utrzymuj formę oraz dbaj o siebie i swoje relacje z partnerem. Jeśli sobie tego życzysz, seks jest w porządku podczas ciąży.
Znaki, że narodziny są w toku.
Jeśli odejdą ci wody lub wystąpi płyn, który twoim zdaniem może być płynem owodniowym udaj się do szpitala. Regularne skurcze macicy są znakiem, że poród jest w toku. Skurcze pojawiają się na początku w długich odstępach i są dość krótkie, a następnie często pojawiają się i są potężne tuż przed urodzeniem. Skontaktuj się z ginekologiem lub położną, jeśli masz pytania lub zastanawiasz się, czy powinieneś udać się do szpitala.