Kiedy z dzieckiem odwiedzić gabinet logopedyczny?
- 460 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 19 czerwca 2022
- Zdrowie
Myśląc o konieczności udania się z dzieckiem do logopedy, najczęściej myślimy o kilkuletnich dzieciach, które powinny już mówić lub borykają się z problemami wad wymowy. Gabinet logopedyczny odwiedzić można jednak już nawet z kilkumiesięcznym niemowlakiem, na przykład wtedy, gdy nie gaworzy lub nie wymawia pojedynczych słów, mając około roku. Dobry logopeda na każdym etapie naszego życia jest w stanie wskazać zaburzenia w mowie i komunikacji, postawić trafną diagnozę i poprowadzić skuteczną terapię. W jakich innych sytuacjach warto szczególnie zastanowić się nad szybką wizytą u logopedy?
Wizyta u logopedy w najwcześniejszym etapie dzieciństwa
Nieprawidłowości dotyczące aparatu mowy, które powinny być sygnałem alarmowym dla rodziców, można zauważyć już na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Co powinno skłonić nas do wizyty w gabinecie logopedycznym? Objawy, które mogą niepokoić, to problem ze ssaniem, przełykaniem oraz w nieco późniejszym wieku – z gryzieniem. Brak oznak gaworzenia, a następnie wymawiania pojedynczych słów również może być powodem do niepokoju. Dzieci gaworzyć zaczynają zwykle w okolicy 6 lub 7 miesiąca. Nieco wcześniej mamy do czynienia z tak zwanym głużeniem. Dziecko wydaje z siebie wtedy dźwięk, który brzmi mniej więcej w taki sposób – „aaaa-ggggg”.
Problemy z mową u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
Eksperci z gabinetu logopedycznego w Katowicach radzą, by w nieco późniejszym wieku dziecka, do logopedy udać się, gdy:
- ma ono tendencję do powtarzania podwójnie lub potrójnie jednej sylaby w słowie;
- mówi ono przez cały czas „przez nos” (mamy wtedy do czynienia z tzw. nosowaniem);
- nie mówi, podczas gdy jego rówieśnicy już pierwsze zdania mają za sobą;
- mamy wrażenie, że dziecko ma problem ze słuchem (najczęściej wtedy unika odpowiedzi lub prosi o powtórzenie zadanego pytania);
- w jakikolwiek inny sposób niepokoi nas sposób mówienia lub komunikowania się naszego dziecka.
Dlaczego tak ważne jest, by nigdy nie zwlekać z wizytą z dzieckiem u logopedy? Znacznie lepiej umówić się do specjalisty i usłyszeć od niego, że z naszym dzieckiem wszystko jest absolutnie w porządku, niż dopuścić do sytuacji, w której będzie za późno na wprowadzenie skutecznej terapii. Skuteczna terapia ma oczywiście na celu doprowadzić do całkowitego wyeliminowania wady. Należy pamiętać, że problemy z wymową to nie tylko przejściowy stan, z którego dziecko samo wyrośnie. Brak wdrożenia odpowiedniej terapii może skutkować nie tylko obniżeniem samooceny, ale i zaburzyć procesy rozwojowe. Mogą również negatywnie wpłynąć na naukę czytania oraz pisania, a także naukę języków obcych.
Najczęściej występujące wady wymowy u dzieci
Istnieje szereg wady wymowy, które występują u dzieci w wieku szkolnym czy przedszkolnym, znacznie częściej niż inne. A są to między innymi:
- jąkanie – tak zwane „zacinanie się”;
- seplenienie – problem z wymawianiem niektórych głosek, zwłaszcza „s”, „z”, „c”, „dz”;
- rotacyzm – problem z wymawianiem głoski „r”;
- lambdacyzm – polega na wymawianiu głoski „j” zamiast „l”;
- wieloraka dyslalia – polega na nieprawidłowym wymawianiu przez dziecko wielu głosek, przez co bardzo trudno je zrozumieć.
Wiele wad wymowy może z powodzeniem wyeliminować skuteczna terapia. Ważne jest jednak, aby zareagować w porę, nim dojdzie do utrwalenia nieprawidłowej wymowy. Im dłużej się zwleka, tym zmniejsza się prawdopodobieństwo całkowitego poradzenia sobie z wadą. Warto więc znaleźć dobrego specjalistę, który postawi trafną diagnozę i zajmie się odpowiednim leczeniem.