Aktywność fizyczna szansą na prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży
- 1016 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 1 czerwca 2020
- Edukacja
Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników stymulujących prawidłowy rozwój jednostki. Jest ona ważna na wszystkich etapach życia człowieka, jednak jej ogromne znaczenie zaznacza się zwłaszcza w młodym wieku. Wynika to zarówno z wpływu aktywności na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i jego wzrost, jak również z faktu, że prawidłowo pojmowana przyczynia się do wykształcenia prawidłowych nawyków i stylu życia, który określa
zachowanie człowieka w późniejszych latach.
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”
Niestety z każdym kolejnym rokiem, jak pokazują liczne badania stan zdrowia i sprawności fizycznej młodego pokolenia pogarsza się. Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z takimi problemami jak nadwaga, otyłość, wady postawy, choroby układu oddechowego, odpornościowego oraz krążenia. Wynika to z nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz unikania aktywności fizycznej. Negatywną postawę wobec proponowanych zajęć wychowania fizycznego można zaobserwować już u najmłodszych dzieci w szkole podstawowej. Przejawia się ona w postaci unikania uczestniczenia w zajęciach, lub uczestniczenia w nich w sposób bierny, bez okazywanego zaangażowania w wysiłek fizyczny. Sytuację tę dodatkowo pogarszają rodzice uczniów, którzy na prośbę dzieci w imię źle pojmowanej troski wypisują im zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego, niepoparte żadnym rzeczywistym powodem takim jak na przykład choroba, czy złe samopoczucie.
Rola szkoły w budowaniu dobrej postawy wobec sportu
Postawa dzieci i młodzieży wobec aktywności fizycznej oraz sportu w okresie rozwoju młodych ludzi powinna dokonywać się przede wszystkim na zajęciach wychowania fizycznego odbywających się w szkole i być inspirowana przez osobę prowadzącą. Nauczyciel zarówno poprzez swoją osobowość, jak również kreatywne podejście do tego typu zajęć powinien zachęcać uczniów do większej aktywności fizycznej. Jego zadaniem powinna być również nauka higienicznego trybu życia, konieczności rozwijania swojej sprawności fizycznej oraz kształcenie umiejętności aktywnego spędzania wolnego. Z tego też powodu lekcje wychowania fizycznego muszą być przede wszystkim ciekawe i atrakcyjne dla dzieci oraz dostosowane do ich potrzeb, zainteresowań oraz co ważne możliwości. Dziecko, które nie potrafi sprostać zadaniu, bardzo szybko się zniechęca, a dodatkowo stając w obliczu grupy traci wiarę we własne umiejętności, co bezpośrednio wpływa na jego negatywny stosunek do zajęć.
Ponadto prowadzący powinien wyszukiwać i zmieniać formy ruchu, tak, aby unikać powtarzalności i znudzenia dzieci. Dobrym pomysłem na zwiększenie atrakcyjności zajęć jest proponowanie uczniom samodzielnego przeprowadzania ich fragmentów, a także organizowanie różnego rodzaju wycieczek czy też spotkań ze znanymi sportowcami. Tego typu metody pozwolą w realny sposób uświadomić uczniom jak ważna jest sprawność i aktywność fizyczna oraz jak wiele można osiągnąć biorąc czynny udział w zajęciach wychowania fizycznego.