Leczenie ortodontyczne u dzieci – jakie są rodzaje aparatów na zęby?
- 1489 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 14 lipca 2020
- Ciąża i poród
Bardzo często u dzieci pojawiają się problemy z krzywym zgryzem. Rodzice zastanawiają się wtedy, czy konieczna jest wizyta u specjalisty, czy może z czasem „zniknie”. Zdecydowanie jednak sam się on nie rozwiąże, dlatego warto jak najwcześniej udać się na konsultacje i podjąć stosowne leczenie. Lecz aby możliwe było założenie aparatu ortodontycznego, dziecko musi już mieć uzębienie stałe, które pojawia się między 6. a 12. rokiem życia. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów aparatów. Spośród nich wykwalifikowany ortodonta z pewnością wybierze ten najlepiej dostosowany do potrzeb naszego dziecka. O jakich rozwiązaniach mowa?
Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci
Rodzaj aparatu ortodontycznego dla dzieci powinien być uzależniony przede wszystkim od wieku oraz rozwoju dziecka. Do 12. roku życia stosuje się aparaty ruchome. W takim przypadku leczenie rozpoczyna się w momencie, kiedy u dziecka wyrżnięte są już wszystkie zęby mleczne. Najczęściej stosowaną praktyką w takich przypadkach jest rozpoczęcie od najprostszych rodzajów aparatów i stopniowe przechodzenie do tych bardziej skomplikowanych i wymagających.
Najpierw najczęściej wybierane są aparaty takie jak płytki przedsionkowe, również akrylowe, czy szpatułki. W późniejszych etapach przechodzi się do modeli bardziej skomplikowanych, wykonywanych na indywidualnych modelach z akrylu. Pojawiają się tutaj elementy retencyjne, np. klamry oraz elementy mechaniczne w postaci śrub i sprężyn, których zadaniem jest aktywacja aparatu.
Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci są najczęściej dobierane oraz projektowane indywidualnie. Ich rodzaj jest uwarunkowany m.in. typem wady, stopniem jej zaawansowania, wiekiem pacjenta oraz jego podejściem do współpracy w tym zakresie. Także na podstawie tych parametrów, ortodonta decyduje o zastosowaniu aparatu jedno- lub dwuszczękowego – zobacz tutaj.
Stałe aparaty ortodontyczne dla dzieci
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj aparatu zakładany jest już na stałe i zdejmuje się go po upływie określonego czasu. Aby jednak go zastosować, konieczne jest posiadanie wszystkich zębów stałych. W związku z tym, taki model stosuje się dopiero po 12. roku życia. Stały aparat ortodontyczny dla dzieci pozwala na skuteczne korygowanie znacznie poważniejszych i bardziej skomplikowanych wad zgryzu, niż aparat ruchomy. Czas, w którym konieczne jest jego noszenie, jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju wady oraz stopnia jej zaawansowania. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżniamy aparaty estetyczne oraz aparaty metalowe. Pierwsze z nich to aparaty ceramiczne, natomiast w drugiej grupie znajdują się te wykonane z tytanu czy niklu.
Zakup aparatu ortodontycznego dla dziecka może wydawać się dla rodzica nie lada wyzwaniem. Musimy jednak pamiętać, że doświadczony specjalista ortodonta wybierze dla naszej pociechy najlepsze rozwiązanie, dbając przy tym o komfort małego pacjenta. Natomiast nie ulega wątpliwości, że to właśnie do rodziców należy obowiązek przestrzegania regularnych wizyt u ortodonty oraz zwrócenie uwagi na odpowiednie dbanie o higienę aparatu. Bez względu na to, czy jest on ruchomy, czy już stały. Tylko stosując się do ścisłych zaleceń ortodonty, jesteśmy w stanie osiągnąć pożądane efekty, takie jak piękny i – co szczególnie ważne – zdrowy zgryz u dziecka.
Szukasz informacji na temat dbania o zdrowe i piękne zęby? Czytaj dalej na tej stronie.