Wyprawka plastyczna dla przedszkolaka
- 1094 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 1 czerwca 2020
- Zakupy
Większość dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uwielbia zajęcia plastyczne. Fascynują je kredki, kolorowe kartki papieru, flamastry, a jeszcze bardziej kleje, plasteliny, brokat no i oczywiście farby. Z ich punktu widzenia, pomoce dydaktyczne w postaci materiałów plastycznych to przedmioty o interesującej kolorystyce, fakturze czy konsystencji. Dla rodziców i nauczycieli jednak, plastyczna wyprawka przedszkolaka to narzędzia służące rozwojowi manualnemu i zwiększeniu kreatywności dziecka.
Co powinien zawierać zestaw plastyczny dla przedszkolaka?
Z obserwacji nauczycieli wychowania przedszkolnego wynika, że większość rodziców, ufając kompetencjom wykwalifikowanej kadry, woli powierzyć zakup materiałów plastycznych placówkom, niż kompletować zestaw samodzielnie. Dlatego to najczęściej przedszkola zamawiają wyprawki plastyczne dla dzieci, stąd gotowe zestawy dostępne w sklepach spełniają oczekiwania wykwalifikowanych pedagogów.
Co zatem najczęściej zawiera taki podstawowy zestaw służący edukacji plastycznej? Oczywiście kolorowy i biały papier o różnej gramaturze i wielkości arkuszy. Z tego materiału, przy użyciu niewielkiej ilości dodatkowych elementów takich jak folie i papiery piankowe, plastelina czy zwykłe kredki, ołówki, bibuła i farby pokazać można dzieciom najbardziej popularne techniki plastyczne czy nauczyć pracy zespołowej przy tworzeniu kolażu.
Czym uzupełnić zestaw podstawowy?
Oczywiście dysponując nieco większymi funduszami, dobrze jest poszerzyć nieco podstawowy zestaw i uzupełnić go o kolejne elementy takie jak para nożyczek dla każdego przedszkolaka, stemple, masy plastyczne czy piasek kinetyczny, które z natury rzeczy nie są produktami jednorazowymi, lecz nadają się do wielokrotnego wykorzystania. Oczywiście przyda się również klej (tym dobrem, lepiej jeśli dysponuje nauczycielka i rozdziela według potrzeb), falista tektura, cekiny, druciki, kolorowy brokat czy pompony.
Dostępność niewielkich oczek z kolei, pozwala dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym, które nie mają jeszcze na tyle rozwiniętych zdolności manualnych, żeby poradzić sobie z tak precyzyjnymi elementami jak właśnie oczy za pomocą ołówka czy kredki, na tworzenie kompozycji przedstawiających zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Podobnie kulki styropianowe, które cieszą i powodują zainteresowanie maluchów już za samą sprawą ich lekkości oraz charakterystycznego szelestu, są chętnie wykorzystywane w charakterze śniegu a pomalowane mogą zamienić się w kolorowe koraliki, które Pani, nawlekając na nitkę, zamieni w łańcuch na choinkę.
Zestaw dla dziecka uzdolnionego plastycznie
Przedszkola o kierunku artystycznym, w których kładzie się szczególny nacisk na kreatywność oraz rozwój naturalnych, wrodzonych talentów dziecka, polecają zwłaszcza starszym przedszkolakom, zestawy zawierające, poza elementami podstawowymi również materiały dla plastyków takie jak węgiel, pastele i fiksatywa czy biała glinka samoutwardzalna w komplecie z farbami do ceramiki albo reliefy do witraży.
Dzięki tak profesjonalnym artykułom, dzieci zapoznają się nie tylko z podstawowymi technikami artystycznymi, ale również z tymi wymagającymi nieco bardziej precyzyjnych narzędzi czy mniej powszechnie dostępnych materiałów.