Naturalne metody wsparcia organizmu dziecka w walce z przeziębieniem.
- 590 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 1 czerwca 2020
- Zdrowie
Syrop z buraka ma działanie wzmacniające odporność na choroby wirusowe. Ponadto jest pomocny przy kaszlu.
Buraka kroimy w plasterki, ciasno układamy w średnim słoiku przelewając je miodem lipowym. Zakręcamy słoik. Odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka godzin. W taki sam sposób robimy syrop z cebuli. Działa podobnie jak burak wykrztuśnie, ponadto zawiera witaminę C. Kolejnym cudownym naturalnym specyfikiem na kaszel, bogatym w witaminy jest syrop z białej rzodkwi. Wykonujemy tak samo jak syrop z cebuli i buraka. Przechowujemy 2-3 dni w lodówce po uprzednim odcedzeniu z warzyw. Warto wyjąć pół godziny przed podaniem, żeby nie był mocno schłodzony prosto z lodówki.
Wyżej wymienione syropy mogą pić dzieci powyżej 1 roku życia u których nie występują problemy z układem pokarmowym (np refluks, wzdęcia). Wskazana dawka to 3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Nie należy podawać 2 godziny przed spaniem.
Uwaga. Można czasem dostać w sklepie sok z buraka w szklanej butelce bez przypraw czy innych dodatków, co może stanowić alternatywę dla syropu.
W czasie przeziębienia, a także w profilaktyce warto wprowadzić zdrowe, ciepłe picie. Dobrym pomysłem jest dodawanie do herbaty 1 goździka. Oprócz tego, że wzmacnia walory smakowe (zwłaszcza suszonych mieszanek owocowych) łagodzi ból gardła i kaszel a także rozgrzewa.
W walce z przeziębieniem sprawdzi się również herbatka z lipy z cukrem lub miodem z dodatkiem goździka i cytryny – wzmocni, rozgrzeje, złagodzi objawy.
Dodatkowo zaleca się użycie inhalatora z dodatkiem roztworu z soli fizjologicznej. Inhalacja nawilża śluzówkę gardła, ułatwia oddychanie, a w nocy tę funkcję doskonale spełni nawilżacz powietrza. Jeśli nie mamy nawilżacza podobny rezultat osiągniemy kładąc na noc mokry ręcznik na kaloryfer.
Warto połączyć powyższe sposoby ze zdrowym odżywianiem, żeby wzmocnić oraz przyspieszyć ich działanie. Jeśli stan dziecka na to pozwala (przede wszystkim brak gorączki) wskazane są krótkie około piętnastominutowe spacery w czasie chłodniejszych miesięcy. Wiosną oraz latem można ten czas trochę wydłużyć.