Ciąża: jak liczyć ruchy dziecka?
- 1585 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 1 czerwca 2020
- Ciąża i poród
Każda kobieta w ciąży z niecierpliwością wyczekuje pierwszych ruchów swojego dziecka. Kiedy się pojawiają i jak należy je liczyć?
Zwykle występują po raz pierwszy pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży. Bywa, iż kobiety o drobnej budowie odczuwają je już koło 16 tygodnia, ale i są przypadki, kiedy ruchy dziecka wyczuwalne są przez ciężarną dopiero około 22 tygodnia ciąży. Wszystko zależy od budowy anatomicznej kobiety, od ilości płynu owodniowego w jamie macicy czy położenia łożyska.
Początkowo delikatne, określane jako muśnięcia, słabe kopniaczki czy niewielkie szarpnięcia, mylone są ruchami perystaltycznymi jelit. Z czasem, zwłaszcza w drugim trymestrze, przybierają na sile. Nie zdziw się więc, jeśli nieoczekiwanie malec kopnie Cię niespodziewanie w pęcherz moczowy czy żebra. Może to być nieprzyjemne, ale zazwyczaj wywołuje uśmiech na twarzy przyszłej mamy. Pod koniec ciąży, kiedy malcowi zaczyna brakować miejsca w macicy na fikanie koziołków, jego ruchy stają się bardziej obrotowe.
Liczenie ruchów dziecka
Liczenie ruchów dziecka, czyli monitorowanie ruchów płodu, ma na celu określenie kondycji malca i powinnaś to robić regularnie w trzecim trymestrze ciąży. Od około 28 tygodnia powinnaś je odczuwać nawet kilkadziesiąt razy na dzień. Zazwyczaj największą aktywność dziecka można zaobserwować w godzinach wieczornych, kiedy zmęczona całym dniem mama kładzie się by odpocząć.
W ciągu dnia, kiedy aktywność ciężarnej jest największa, dziecko jest w naturalny sposób kołysane i usypiane. Natomiast wieczorem, kiedy kobieta chciałaby trochę odpocząć, malec urządza sobie harce. Dlatego liczenie dobrze przeprowadzać w czasie aktywności dziecka, czyli w godzinach wieczornych lub po spożyciu posiłku.
Jak mierzyć ruchy dziecka?
Połóż się, najlepiej na lewym boku, i obserwuj reakcję dziecka przez około 60 minut. Pod koniec ciąży, w ciągu godziny powinnaś ich naliczyć około 10. Jeśli maluszek nie jest skory do gimnastyki, spróbuj zjeść coś słodkiego – to powinno pomóc. Jeśli nadal dziecko się nie rusza, skonsultuj się z lekarzem który zaleci odpowiednie badania: USG oraz KTG.