Alimenty – co warto wiedzieć?
- 1024 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 1 stycznia 2022
- Macierzyństwo
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, po rozwodzie rodziców istnieje coś takiego jak „obowiązek alimentacyjny”, który dotyczy wpłaty na rzecz dziecka, aby mogło być utrzymane na określonym poziomie. Jednak nie zawsze sprawa jest jasna. Warto wiedzieć kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny i jak obliczyć wysokość wpłat.
Obowiązek alimentacyjny
Zgodnie z zapisami znajdującymi się w kodeksie rodzinnym lub opiekuńczym – rodzice mają obowiązek alimentacyjny na dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.
Potrzeby jakie rodzice muszą zaspokajać i swoich dzieci są różne, zależnie od wieku potomka czy jego stanu zdrowia. Do najpopularniejszych należą:
- Mieszkanie,
- Wyżywienie,
- Ubrania,
- Leczenie,
- Koszty wychowania,
- Opłaty związane z nauką,
- Środki higieny,
- Wydatki związane z rozrywką oraz wypoczynkiem.
Wysokość alimentów jest więc ustawiana indywidualnie zależnie od kilku czynników. Znaczenie ma też sytuacja materialna rodziców. Dobry adwokat z pewnością pomoże wynegocjować najlepsze warunki. Warto zaznaczyć, że podczas ustalania wysokości alimentów bierze się także pod uwagę wysokość zarobków rodziców.
Alimenty – co warto wiedzieć?
Kancelaria https://adwokatslask.pl świadczy usługi związane z fachową pomocą dotyczącą wysokości alimentów. Prawnicy mogą reprezentować swojego klienta i w jego imieniu negocjować że stroną przeciwną.
Alimenty, które zostaną zasądzone wcale nie są ustalane na zawsze. Kiedy dziecko dorasta, jego potrzeby mogą się zmieniać i zwiększać. Wtedy to, po zapoznaniu się ze sprawą może dojść do zmiany wysokości alimentów, czytaj więcej na – https://adwokatslask.pl/adwokat-alimenty-katowice/.
Warto zaznaczyć, że o zmianę wysokości świadczeń może wnosić rodzic lub samo dziecko, kiedy już osiągnie pełnoletność. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jeżeli poziom życia osoby, która płaci alimenty drastycznie się pogorszy to można złożyć wniosek o obniżenie ich wysokości.
Alimenty nie tylko na dziecko
Zgodnie z polskim prawem, alimenty mogą być zasądzone nie tylko na dzieci. Istnieje jeszcze kilka innych możliwości:
- Na małżonka od drugiego małżonka,
- Na rodziców od dzieci,
- Na młodsze rodzeństwo od starszego rodzeństwa,
- Na dzieci od współmałżonków ojca lub matki, którzy nie są rodzicami.
O alimenty mogą się starać osoby będące w trudnej sytuacji materialnej. Korzystając z pomocy kancelarii prawnej, można złożyć poprawnie sformułowany pozew. Do dokumentu należy także załączyć komplet niezbędnych informacji jak np. dane osobowe, kwotę o jaką się wnioskuje, termin płatności czy uzasadnienie.