Dobór oświetlenia łazienkowego. Postaw na bezpieczeństwo i niezawodność.
- 646 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 5 listopada 2020
- Zakupy
Nie ma bardziej uniwersalnego, praktycznego i eleganckiego oświetlenia od lamp sufitowych, zwanych inaczej plafonami. Niezależnie od wybranego stylu wnętrza i jego kolorystyki, lampy sufitowe potrafią wpisać się idealnie w każdą aranżację, a szczególnie dobrze sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak łazienka. Wystarczy odpowiednio dobrać model lampy, by cieszyć się idealnym oświetleniem. Dzisiaj podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru plafonu łazienkowego.
Klasa szczelności IP – czy to takie ważne?
Jeszcze kilka lat temu każda lampa łazienkowa musiała mieć podniesiony stopień ochrony przed wilgocią. Wszystko dlatego, że łazienki były małe i zazwyczaj słabo wentylowane, a wilgoć stale unosiła się w pomieszczeniu. W takich warunkach konieczny był odpowiedni stopień ochrony IP lampy łazienkowej, który zapewniał doskonałą szczelność i ochronę przed wilgocią. Jednak czy dzisiaj nadal jest to takie ważne? Nowe budownictwo to zupełnie inna bajka. Łazienki są dużo przestronniejsze, a wentylacja zdecydowanie bardziej wydajna. W takim przypadku nawet lampa sufitowa o tradycyjnej szczelności IP20 będzie bezpiecznym wyborem. Teraz już nic nie musi Cię ograniczać.
Oczywiście cały czas musisz pamiętać o zdrowym rozsądku. Plafony IP20 sprawdzą się, jako oświetlenie centralne, umieszczone na środku łazienki. Jeśli szukasz lampy zamontowanej bezpośrednio na kabiną prysznicową lub wanną, nadal pozostań przy stopniu ochrony IP44. Para kłębiąca się bezpośrednio z nad gorącej kąpieli mogłaby negatywnie wpłynąć na lampę, nawet w dobrze wentylowanej łazience.
Z jakich materiałów powinny być wykonany lampy łazienkowe?
Podczas wyboru oświetlenia łazienkowego bardzo ważne jest też to, z jakiego materiału wykonana jest dana lampa. Warto pamiętać, że wilgoć potrafi negatywnie wpłynąć na niektóre materiały i sprawić, że po kilku latach nie będą one prezentowały się już tak efektownie. Przykładem mogą być lampy z tkaninowymi abażurami, które szybko chłoną wilgoć. W niektórych przypadkach może to prowadzić do nieestetycznych zacieków i przebarwień. Materiałem, nad którym warto się zastanowić są także naturalne metale, które z biegiem lat zmieniają swoje kolory. Tutaj jednak nie zawsze jest to wadą. Miłośnicy naturalnego mosiądzu z pewnością taką oznakę czasu uznaliby za duża zaletę – metalowe lampy to kwestia gustu. Warto się nad nimi pochylić. Materiałem najbardziej polecanym do łazienki jest z kolei szkło. Szklane lampy wyglądają tak samo przez wiele lat. Nie zmieniają swoich kolorów i co bardzo ważne, są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Nawet jeśli na kloszu pojawią się zabrudzenia, w łatwy sposób można go zdjąć i wyczyścić.
Lampy ze szkła – jakie wybrać?
Osoby, które zdecydują się na szklany plafon do łazienki, będą jeszcze musiały podjąć decyzję, co do rodzaju szkła. Wybierać można pomiędzy mlecznym, transparentnym i barwionym.
Lampy z bezbarwnego szkła – lampy te nie tłumią światła, więc dobrze radzą sobie z oświetleniem nawet sporych przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że spojrzenie bezpośrednio w świecącą żarówkę nie zawsze będzie przyjemne, szczególnie podczas kąpieli. Do takich lamp warto wybierać żarówki dekoracyjne.
Lampy z mlecznego szkła – delikatnie tłumią światło, ale nie na tyle, by nie radziły sobie z doświetleniem całej łazienki. Mleczne szkło ma to do siebie, że lepiej rozprasza światło. Staje się ono delikatniejsze i przyjemniejsze. Tutaj zaletą jest także to, że żarówka nie jest widoczna, więc można wybrać dowolny model.
Lampy ze szkła barwionego – wyglądają bardzo efektownie i oryginalnie, ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się, jako oświetlenie dodatkowe. Kolorowe szkło zmienia także kolor światła i nieco zaburza rzeczywisty obraz, co może być bardzo problematyczne w łazience, szczególnie podczas porannej toalety.
Oferta plafonów łazienkowych jest naprawdę duża. Każdy z łatwością znajdzie model, który wpisze się w jego aranżację. Niezależnie od tego czy jest to łazienka nowoczesna, czy klasyczna. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka przedstawionych przez nas punktów i wybór odpowiedniego plafonu okaże się bardzo prostym zadaniem.