Hashimoto – jak schudnąć?
- 852 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 21 stycznia 2022
- Dieta
Hashimoto to nic innego, jak autoimmunologiczna choroba tarczycy, która potocznie nazywana bywa również niedoczynnością tarczycy. Osoby zmagające się z tym schorzeniem bardzo często uskarżają się na problemy z szybkim przybieraniem na wadze lub zupełnie odwrotnie – problemami ze zwiększeniem liczby na wadze. Mimo że przyjęło się, iż przypadłość ta dotyka głównie osoby między 30. a 50. rokiem życia, to obecnie coraz częściej diagnozowana jest także u osób znacznie młodszych. Jak wykryć Hashimoto? Hashimoto – jak schudnąć zdrowo i smacznie? Jedną z pierwszych i najbardziej wstępnych możliwości jest obserwacja własnego ciała. Hashimoto objawia się bowiem:
- wzrostem lub zmniejszeniem masy ciała,
- suchością skóry,
- zaburzeniami miesiączkowania,
- nieustannie towarzyszącemu uczuciu zimna,
- problemami z zajściem lub utrzymaniem ciąży,
- problemami z pamięcią i skupieniem się.
Hashimoto – jak schudnąć?
Osoby, u których wykryto Hashimoto, mogą mieć więc problem z utrzymaniem satysfakcjonującej, zgrabnej sylwetki. Jednak w tym przypadku kluczowe jest wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety, opierającej się na bilansie kalorycznym. Pacjenci, którym w codziennym życiu brakuje czasu na regularne przygotowywanie posiłków, z powodzeniem mogą wybrać dietę Hashimoto oferowaną przez catering Bistro Box. Dzięki temu każdego dnia będą mogli cieszyć się zdrowymi i zbilansowanymi posiłkami, bazującymi na ekologicznych i zawsze świeżych produktach. Kolejnym ważnym aspektem jest zadbanie o dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu i aktywności fizycznej. Oczywiście nie oznacza to, że osoby, które dotychczas ze sportem miały na bakier, muszą niezwłocznie wprowadzić sport do swojego życia. Nie zapominajmy, że niewielkie zmiany mają olbrzymią moc sprawczą. I tak zamienienie komunikacji miejskiej na rower lub piesze spacery, jazda na rolkach lub łyżwach to doskonały sposób, który oprócz pomocy w odchudzaniu, ujędrnia i wzmacnia sylwetkę.
Oczywiście należy pamiętać jednocześnie o tym, że nieleczone Hashimoto może doprowadzić do trwałego uszkodzenia tarczycy. W tym przypadku kontrola i zaangażowanie w trosce o lepsze zdrowie to podstawa. Dieta przy Hashimoto powinna opierać się na ujemnym bilansie kalorycznym. Do codziennych posiłków warto wprowadzać produkty, które zawierają wysokie dawki antyoksydantów w tym m.in. witaminę A i E, a także smakołyki zawierające w sobie potas, jod i selen. Odpowiedni dobór kaloryczności, zestawienie właściwej ilości białek, węglowodanów i tłuszczy może wywrzeć olbrzymi wpływ na stan i wygląd sylwetki, a także samopoczucie.