Jak chronić dziecko przed uzależnieniem od Internetu?
- 1256 Views
- Paulina Kwiatkowska
- 26 marca 2021
- Macierzyństwo
Dziś często można spotkać się z opinią, że życie w mieście sprawia, że dzieci po prostu nie mają się czym zająć. Nie można się oczywiście z tym zgodzić, ponieważ w miastach jest mnóstwo miejsc przeznaczonych właśnie dla dzieci. Ze względu na zagęszczenie ludności mogą one mieszkać o krok od swoich rówieśników, jako nastolatkowe mają możliwość korzystania z popularnych miejsc spotkań itp. Wieś natomiast oferuje dzieciom boiska do wspólnych zabaw, duże połacie wolnej przestrzeni czy też zorganizowanie boiska nawet na własnym podwórku. Niezależnie zatem od tego gdzie dziecko mieszka, zawsze ma ono mnóstwo możliwości zabawy oraz spędzania czasu. Dlaczego zatem wybiera internet?
Internet – jak mądrze wprowadzać go do życia dziecka?
Dzieci są przyzwyczajane do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych już na wczesnym etapie rozwoju. By jadły obiad lub zajęły się sobą, niektórzy rodzice włączają im się bajki i programy dla najmłodszych. Często taki rodzic traktuje to jako chwilę wytchnienia, dziecko natomiast zaczyna przyzwyczajać się do ruchomych obrazów oraz natłoku informacji, jakie serwuje telewizja. Oczywiście zdrowe podejście do wychowania dziecka niekoniecznie musi oznaczać, że nie będzie ono w ogóle niczego oglądało. Z czasem coraz trudniej będzie trzymać je na dystans chociażby od oglądania telewizora, jeśli samemu się w ten sposób spędza czas. Lepiej jest jednak ograniczać oglądanie telewizji i przeglądanie internetu z małymi dziećmi. Poznają one wówczas świat i właśnie to co sami im zaserwujemy, staje się później dla nich odskocznią i ulubionym zajęciem. Rodzic ma ogromny wpływ na to, jak rozwija się dziecko, co lubi i w czym się zatraca. Lepiej zatem aby były to wartościowe pasje, jakiś sport czy też gry edukacyjne, niż telewizja oraz internet.
Jakie są aktualne wytyczne dotyczące czasu spędzanego przed ekranami?
Amerykańska Akademia Pediatrii wypracowała standardy dopasowane do wieku dzieci. Warto jednak pamiętać, że powstały one przed pandemią i czasem trudno w obecnej sytuacji je egzekwować oraz, że czas to nie wszystko – warto również dbać o jakość czasu ekranowego.
- Dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć kontaktu z ekranami. Dotyczy to telewizji, gier, komputera, tabletu czy też smartfona;
- dzieci w wieku 2–6 lat – aktywności przed ekranem nie powinny być zbyt interaktywne, a czas przed ekranem nie powinien wynosić więcej niż 20 minut dziennie;
- w wieku 6–12 lat czas, jaki dziecko spędza przed ekranem, nie powinien przekraczać 1–2 godzin dziennie;
- powyżej 13 roku życia młodzi użytkownicy mogą spędzać w sieci 2–3 godziny, używając urządzeń elektronicznych;
- gry wideo powinny pojawić się w życiu dziecka nie wcześniej niż od 6 roku życia.
Jak wyznaczyć dziecku granice?
W czasach gdy duża część rodziców pozwala dzieciom na korzystanie z internetu od najmłodszych lat, bywa że trudno jest wprowadzać wobec dziecka jakieś granice. Może ono bowiem oczekiwać, że będzie traktowane tak, jak jego rówieśnicy. Oczywiście rozsądne jest pozwolenie dziecku na pewnym etapie jego rozwoju, aby mogło ono korzystać z internetu. Dobrze jest jednak wyznaczyć pewne granice, ponieważ zdecydowanie to one są najważniejsze. Obecnie można korzystać z licznych programów, które blokują możliwość wejścia na strony, gdzie znajdują się niedozwolone treści. Internet jest nimi przesiąknięty, dlatego warto sprawować pieczę nad tym, z czym zapoznaje się nasze dziecko. Warto jednak pamiętać po pierwsze o tym, że dzieci znajdują metody, aby mimo wszystko dotrzeć do treści dla nich nieodpowiednich i że takie zabezpieczenia nie powodują, że rodzic nie musi być czujny ani że nie musi rozmawiać z dzieckiem o niebezpieczeństwach w sieci.
Oczywiście w internecie można znaleźć również wiele bardzo dobrych rzeczy. Dziecko może dzięki niemu wielu rzeczy się nauczyć, poznawać świat, czytać na różne tematy. Dzięki wiedzy zamieszczonej w internecie ma między innymi możliwość odrabiania lekcji. Dlatego nie powinno się dziecku całkowicie zakazywać korzystania z internetu, a dostosowywać do wieku dziecka i aktualnych potrzeb.
Uzależnienie od Internetu jest dziś niestety powszechne. Dzieci, które nie mają wyznaczonych żadnych granic, potrafią spędzać przed komputerem całe dnie. Nie są w stanie żyć bez sprzętów elektronicznych i gdy rodzic stara się odciągnąć je choć na chwilę od nich, stają się agresywne i skłonne do kłótni. Już to powinno być dla nas sygnałem alarmowym, iż z naszym dzieckiem dzieje się coś nie tak. Jeśli jednak już na samym początku ustalimy solidne granice, nie będziemy wychowywać dziecka na samych bajkach i grach, a zaoferujemy mu także coś od siebie, wówczas możemy uniknąć takich skrajnych sytuacji.